جم فایل

پایان نامه آشنایی با دانش آموزان استثنایی

پایان نامه آشنایی با دانش آموزان استثنایی در ۱۱۰ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست

فصل اول : مقدمات و تاریخچه
۱- آغاز سخن

۲- پیش گفتار

۳- بررسی آماری و سابقه

۴- تعریف استثنایی

۵- تاریخچه:-

۶- در ایران-

فصل دوم: دسته بندی و تعریف و ویژگیهای بالینی

۱- انواع استثنایی

۲- تعریف ها:

۳- علل و عوامل

۴- عقب ماندگی و اختلالات ژنتیك

۵- انواع سندرم ها

۶- منگولیسم یا سندرم دان

۷- سندرم صدای گربه و سوپرمن و كلاین فلتر

۸- عوامل ناشناخته وهیدروسفال و میكروسفال

۹- مسائل دوران بارداری

۱۰- انواع بیماری ها و ضربه ها در تمام موارد

۱۱- سن مادر و عاملRH

۱۲- سوخت و ساز (متابولیسم
۱۳- عوامل فرهنگی

فصل سوم: عكس العمل والدین

۱- انواع خانواده- پذیرنده، انكاركننده و پنهان كننده

۲- ارتباط خانواده با فرزند عقب مانده

۳- واكنش های گوناگون خانواده

فصل چهارم: پیشگیری

۱-پیش گیری

۲-برنامه ریزی پیش گیری و مشاوره ژنتیك

۳-مشكلات جنسی كودكان عقب مانده ذهنی

فصل پنجم: آموزش وپرورش

۱-آموزش و پرورش و توان بخشی

سخن آخر- توصیه و پیشنهادهای لازم: كلام آخر با فرجام سخن

منابع و مراجع
پیشگفتار

كلمه‌ی بهنجار به افرادی اطلاق می‌گردد كه در حد طبیعی و عادی گذران زندگی می‌كنند. از نظر عامه فردی كه رفتارش چون دیگران است ومانند همه و به طور معمولی وعادی زندگی روزمره خویش را می‌گذراند بهنجار و طبیعی است . از نظر علمی‌چنانچه بهره ی هوش شخصی حدود (۱۰۰)صد باشد (براساس آزمون (تست) باشد یا به عبارت دیگر سن تقویمی‌وعقلی (ذهنی) خود برابری كند آن فرد عادی است. برای مثال می‌توان چنین گفت: چنانچه كودك ۹ ساله ای از نظر عقلی نیز ۹ ساله باشد و مانند كودكان ۹ ساله رفتار كند و از عهده‌ی انجام تست های هوشی مربوط به كودكان ۹ ساله برآید چنین كودكی بهنجار و طبیعی است. حال كه تا حدی با كودكان و افراد بهنجار آشنا گردیدیم ببینیم پس كدام گروه از كودكان را استثنایی می‌نامند. از نظر آموزشی كودك استثنایی كودكی است كه نیاز به تعلیم و تربیت خاص داشته باشد و از كلاس و تعلیم وآموزش عادی نتواند بهره كافی گیرد و از جنبه كلی نیز چنانچه كودكی از نظر رفتار، هوش ویا گذران زندگی نتواند چون كودكان عادی و بهنجار عمل كند و به جهتی با كودكان همسال خود تفاوتهای رفتاری وگفتاری و كرداری ویادگیری داشته باشد و از حد یك كودك عادی همسن خود خارج باشد استثنایی نامیده می‌شود.

بابررسی آمارهای بین المللی وتوجه به وجود متجاوز ازچهارصد میلیون(۰۰۰/۰۰۰/۴۰۰) معلول و ناتوان در سراسر جهان وافزایش این جمعیت به میزان قابل توجهی در هر سال اهمیت تعلیم و تربیت،رفاه،اشتغال و بالاخره نحوه زندگی افراد استثنایی با تعمقی اندك آشكار می‌گردد. چنانچه آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد، از هرده (۱۰)نفر مردم، مردم جهان یك نفر شناخته یا ناشناخته با معلولیت یا كمبودی درگیر است و حدود پنج درصد كودكان، در سراسر این جهان پهناور دچار نقصی جسمی‌یاذهنی هستند و درصد قابل توجهی از این عده نیاز به آموزش ویژه و مراقبت های خاص دارند. این واقعیتها و حقایقی نظیر وجود نارسایی‌هایی از جمله سوء تغذیه، جنگ، سست شدن و ازهم پاشیدگی بنیاد خانوادگی وكافی نبودن بهداشت ودرمان در برخی از نقاط جهان نشانگر از دیار كودكان استثنایی ودر نتیجه نیاز به توجه عمیق تر به این مسئله است. هر قدر جامعه ای در برابر افراد معلول و استثنایی احساس مسئولیت بیشتر نمایند ومنابع مالی و انسانی زیادتری را به این امر اختصاص دهد، آن جامعه دارای فرهنگ و اقتصادی پیشرفته تر است. امروزه سرمایه گذاری وخدمت به گروههای مختلف استثنایی را نمی‌توان صرفاً عملی نیكوكارانه ونوع دوستانه دانست زیرا این مسئله ای جدی، اساسی، مهم، انسانی و تخصصی و علمی‌است.

زندگی میلیون ها انسانی كه به هر دلیل از نقایصی برخوردار گردیده اند درمیان است. تأمین آینده آنان، آموزش و پرورش ورفاه آنها مطرح است واین گروه با توجه به نوع معلولیت و توانایی خود نیاز به حرفه وكاری مناسب دارند از طرفی خانواده چنین كودكانی رانیز نباید از نظر دور داشت زیرا آنان هم درمعرض صدمات ومشكلات ناشی از معلولیت فرزند خویش هستند پس چنین عمل بزرگی احتیاج به برنامه ریزی، تحقیق وداشتن افراد متخصص دارد. نهادهایی باید از آنان حمایت كنند ولی ترحم هرگز. موسساتی باید برای آنان برنامه ریزی نمایند و امكانات آموزشی، رفاهی و كاریابی فراهم آورند.

و آموزش وپرورش آنان باید متناسب با معلولیت وتوانایی آنان باشد.

اصولاً اگر پذیرای این نظریه علمی‌باشیم كه هر انسانی حتی دربالاترین سطوح هوشی امكان دارد درباره ای از فعالیتها در حدی متوسط و حتی كندتر از دیگران باشد ویا معلولیت دریكی از تواناییها برای هیچ فردی نمی‌تواند مانع پیشرفت او درسایر جنبه ها گردد باید قبول كنیم كه بطور كلی آموزش وپرورش صحیح وكمال مطلوب، آموزش وپرورشی است كه بر اساس توجه به خصوصیات فردی و تواناییهای افراد برنامه ریزی شده باشد. پس درآموزش و پرورش كودكان استثنایی نیز شناخت تواناییها وكفایتهای كودكان استثنایی اهمیتی ویژه دارد و برنامه ریزیهای آموزشی باید باتوجه به همین تواناییها انجام پذیرد. اگر چنین كنیم و با توجه به تواناییهای كودكان استثنایی برنامه ریز آموزشی انجام گیرد. از كودكان استثنایی نه تنها می‌توان افرادی خودكفا، بلكه افرادی با بازده اقتصادی ونقش آفرین برای جامعه تربیت كرد ودرآن صورت است كه نه تنها كودكان وافراد استثنایی از زندگی آسوده ومرفهی برخوردار خواهند شد بكله اجتماع نیز به آنچه درباره آنان انجام داده است. مفتخر خواهد بود. بدون شك جامعه ای آسوده خواهد زیست كه معلولان آن از آسایش ورفاه كامل برخوردار باشند و دمكراسی وعدالت واقعی زمانی تحقق پیدا می‌كند كه همگان متساوی (در حد توانایی) از نعمت های موجود بهره مند باشند وتفاوتی بین كودك عادی، تیز هوش یا معلول وجود نداشته باشد. (از نظر ارزشی)

دانلود این فایل :

گرد آوری : DownloadsFile.ir

مشاهده بیشتر
دوره آموزشی بال پرواز کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا