فایلود

تحقیق جبر و اختیار

بخشی از مقدمه:
يکي از مباحثي که همواره جنجال بر انگيز بوده و در تاريخ بيش از همه چيز به آن پرداخته‌ اند مسألة جبر و اختيار است و جبر و اختيار مسألة بسيار سرنوشت ساز است که انسان اگر قايل به اختيار باشد يک نوع تصميم مي‌گيرد و عمل مي‌کند و اگر گرايش به سوي جبر پيدا کند به سوي سرنوشت ديگري به پيش خواهد رفت، اين مبحث رنگ فلسفي و کلامي دارد ولي در روانشناسي از دو جهت مطرح مي‌شود:
۱٫ از آنجهت که روانشناسي در آغاز شاخه‌اي از فلسفه بوده است وقتي جبر و اختيار در فلسفه مطرح مي‌گردد در اين علم نيز بايد مطرح باشد.
۲٫ برخي از مکاتب روانشناسي که در آينده برخواهيم رسيد انسان را مانند يک ماشين فرض مي‌کنند که از خود هيچ اراده و اختياري ندارد و آنچه استاد ازل گفت بگو مي‌گويد، تعاملات فيزيولوژيکي است که انسان را به هر سمت و سويي که بخواهد مي‌کشاند و انسان از خود هيچ اراده‌اي ندارد از جهتي نيز اين بحث در روانشناسي مطرح است که آيا محيط و وراثت بر سرنوشت انسان تأثير دارد يا خير؟ بسياري اين تأثير را پذيرفته و مسلم نيز هست که محيط و وراثت بر انسان تأثيري بسيار شگرفي دارد که برخي به طور کامل انسان را تابع محيط و وراثت دانسته‌اند ولي حقيقت همان است که در کلام شيعي مطرح مي‌شود و انسان را داراي اختيار به حساب مي‌آورد. …

فهرست مطالب:
مقدمه
مفهوم جبر و اختيار
پيشينه
محيط و وراثت
انواع جبر گرايان
جبر و اختيار در روانشناسي
مکتب‌ هاي اختيار گرا
مکتب نو روانکاوي
مکتب انسان گرايي
مکتب يادگيري اجتماعي
مکتب شناختي
مکتب صفت گرا: وراثت شناسي شخصيت
نتيجه
منابع

دانلود این فایل :

گرد آوری : DownloadsFile.ir

مشاهده بیشتر
دوره آموزشی بال پرواز کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا