نیکان لینک

تحقیق تأثير دو شيوه پياده روي تداومي و تناوبي در سراشيبي بر آنزيم هاي CPK و LDH سرم در پسران مبتدی

دانلود تحقیق آمار با موضوع تأثير دو شيوه پياده‌روي تداومي و تناوبي در سراشيبي بر آنزيم‌هاي CPK و LDH سرم در پسران مبتدي ۱۵ تا ۱۸ ساله،
در قالب word و در ۲۴ صفحه، قابل ویرایش.


چكيده تحقیق: 
در اين پژوهش، تأثير دو شيوه پياده‌روي، تداومي و تناوبي در سراشيبي بر آنزيم‌هاي CPK و LDH سرم در پسران مبتدي ۱۵ تا ۱۸ ساله بررسي شد. 

۱۹ پسر غيرورزشكار ۱۵ تا ۱۸ ساله (۱۰ نفر در گروه فعاليت تداومي و ۹ نفر در گروه تناوبي)، به صورت تصادفي از مدارس شهر همدان شركت داشتند. اندازه‌گيري برخي از مشخصات آنتروپومتريكي و فيزيولوژيك آن‌ها مانند: سن، قد، وزن، محيط ران، درصد ضربان قلب ذخيره و ظرفيت هوازي (با روش ۱۷۰ PWC روي دوچرخه كارسنج) در دو گروه همسان بود. 

صبح ناشتا پس از نمونه‌گيري پيش آزمون، افراد به ارتفاع ۳۰۰۰ متري كوه الوند انتقال يافتند تا ۱۴ كيلومتر را با زمان ۱۲۰ دقيقه و با شيب معين به طرف پايين كوه، پياده‌روي نمايند. 

گروه فعاليت تداومي بدون استراحت، ۱۴ كيلومتر را با شدت درصد ضربان قلب ذخيره معادل ميانگين  ضربان در دقيقه پيمودند. گروه تناوبي مجاز به ۲۳ قيقه استراحت تناوبي  (در هر ۳ كيلومتر۵ دقيقه) بودند و تحت شدت درصد ضربان قلب ذخيره، معادل ميانگين  ضربه در دقيقه همين مسافت را طي كردند. 

پس از پايان فعاليت و در ۲۴ و ۷۲ ساعت ريكاوري باز هم نمونه‌گيري به عمل آمد، تا رفتار فيزيولوژيك آنزيم‌هاي CPK و LDH به عنوان نشانگرهاي بيوشيميايي درد در پاسخ به فعاليت پياده‌روي مورد بررسي قرار گيرد. 

اطلاعات به دست آمده با استفاده از روش تحليل وار
يانس اندازه‌گيري‌هاي تكراري و آزمون t تجزيه و تحليل قرار گرفت و نتايج زير به دست آمد. 
ميزان غلظت CPK  در هر دو گروه تداومي و تناوبي افزايش داشته است و اوج آنزيم CPK در ۲۴ ساعت ريكاوري (IU/L 554) معني‌دار بود . با آن‌كه انباشت LDH روند افزايشي داشته است. (IU/L 292)، اما، با الگوي تغييرات CPK در ريكاوري متفاوت مي‌باشد. 

اين يافته‌ها نشان مي‌دهد كه پايين آمدن از ارتفاعات به دو شيوه بدون استراحت يا با استراحت از جنبه اثرگذاري بر نشانگرهاي CPK و LDH با هم تفاوتي ندارند. 

دانلود این فایل :

گرد آوری : DownloadsFile.ir

مشاهده بیشتر
دوره آموزشی بال پرواز کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا